Volný čas
Městská knihovna
Městská knihovna byla založena již roku 1891 díky studentskému spolku Smetana.
Ve 20. letech 20. století patřila díky rozsáhlému fondu k největším knihovnám na severovýchodě Čech.
V 70. letech byla převedena pod Okresní knihovnu ve Svitavách.
V roce 2003 se vrátila do péče města a stala se jeho příspěvkovou organizací .
V současné době má knihovna 3 samostatná oddělení – pro dětské čtenáře, dospělé čtenáře
a od roku 2007 ještě čítárnu a studovnu. Knihovna zajišťuje půjčování knih, časopisů a map, MVS, poskytování informací a přístup k internetu. Pro školy litomyšlského regionu pořádá knihovnické lekce, pro širokou veřejnost pak připravuje kulturní akce-besedy, přednášky a výstavy.
Od roku 2007 organizuje i Univerzitu 3. věku a lekce trénování paměti pro seniory.
Městská knihovna Litomyšl v rámci regionálních funkcí zajišťuje nákup a zpracování knih šestnácti obecním a místním lidovým knihovnám, kterým také poskytuje odbornou metodickou pomoc.
Kino Sokol
Kino Sokol zajišťuje pro občany města během roku promítání celovečerních i dětských filmů. Mimo hrací profil jsou promítány filmy pro mateřské, základní a střední školy. Promítají se také reklamní diapozitivy pro reklamu soukromých podnikatelů.
V roce 2012 proběhla digitalizace kina. Na návštěvníky kina Sokol čeká plátno o rozměrech 7×3 m, ozvučení od firmy QSC řady 7.1 – tzn. zvukový procesor, reproduktory, zesilovače.
Kino je také vybaveno aktivním 3D systémem (vč. aktivních brýlí 3D) k projekci 3D filmů a disponuje satelitem, který umožní přímé přenosy kulturních či sportovních akcí.
Městská sportovní hala
Tělocvična je situována v západní části nového školního areálu a uzavírá jeho vnitřní atrium. V mimoškolní době je využívána jako městská sportovní hala (míčové hry, sálová kopaná, posilovna). Tato skutečnost spolu s požadavkem možného předělení tělocvičny tak, aby mohla sloužit pro dva školní tělocviky zároveň, předurčila její velikost. Základní rozměr hrací plochy je 42,6 x 21,6 m, výška tělocvičny je 10,8 m po spodní úroveň uložení vazníků. Součástí tělocvičny je tribuna pro 200 návštěvníků.
V přízemí jsou umístěny šatny, nářaďovna, sklady sportovních potřeb, posilovna a kotelna. V úrovni 2. nadzemního podlaží je vstupní hala s přístupem na tribunu a také se zde nachází byt správce, klubovna a kancelář.
Součástí areálu školy je i venkovní sportoviště situované cca 150 m nad tělocvičnou, které bylo realizováno již v roce 1996.
Dodejme, že investorem stavby bylo Město Litomyšl, autorem návrhu brněnští architekti Aleš Burian a Gustav Křivinka, realizaci provedla První litomyšlská stavební, s.r.o. a školám i veřejnosti slouží od 29. srpna 1998.
Sportovní areál Černá hora
Černá hora je městský lesopark, který se nachází na kraji města Litomyšle. V jeho okolí můžeme navštívit řadu sportovních míst jako městské koupaliště, zimní a letní stadion, bowlingovou halu a tenisové kurty. Proto bývá také Černá hora nazývána ,,areálem zdraví“.
Pomístní název Černá hora je poprvé zmiňován v litomyšlské městské knize k roku 1498. O zalesňování pozemků Černé hory bylo rozhodnuto 6. 9. 1899. Hlavním důvodem byla ochrana pitné vody pro město a vytvoření rekreačního místa. Se zalesňováním se začalo v roce 1901. O tři roky později byla na Černé hoře postavena hájovna. V dalších letech probíhalo zalesňování. Ve dvacátých letech správce hájovny a polesí získal souhlas k vykonávání hostinské činnosti. Hájovna se stala velmi oblíbeným a vyhledávaným cílem návštěvníků Černé hory. Bohatý společenský život v lesoparku dokládají májové studentské a sokolské akce. V padesátých letech zahrnovalo polesí Černá hora kolem 50 hektarů lesa. Po druhé světové válce byly úpravy městského lesoparku poněkud zanedbávány. V roce 1992 získalo město Litomyšl areál Černé hory do svého vlastnictví. V dnešní době se snaží o jeho zvelebení. To dokládají např. nové naučné tabule.
Lesoparku přiléhá městský stadion.
Městský bazén
Plavecký bazén: 5 drah o délce 25 metrů (do bazénu se vejde 428 m3 vody, plní se 3 dny, hloubka do poloviny bazénu 1,2 m, druhá polovina 1,8 m).
Neplavecký, dětský bazén: do malého bazénu se vejde 103 m3 vody, hloubka od 0,7 m do 1,2 m, vstupní sedací schody, vzduchovače – vodní sopka a tři chrliče využitelné také pro masáž zad a šíje.
Bazén vířivky: obsahuje vzduchovalo a masážní trysky.
Tobogán: tobogán o celkové délce 64 metrů prochází venkovním prostorem a ve své dojezdové části se navrací do halového výběžku a končí dojezdovým žlabem.
Venkovní výplavový bazén: osazen anatomicky tvarovanými sedacími lavicemi s provzdušňovacími tryskami (perlinkou).
Koupaliště
Padesátimetrový plavecký bazén se skokanskými můstky 1 m a 3 m a deset metrů dlouhou skluzavku. Rozměr tohoto bazénu je 50 x 30 m s hloubkou vody od 0,2 m do 3,5 metru.
Pětadvacetimetrový plavecký bazén s rozměry 25 x 10 m a s hloubkou 1,2 – 1,6 metru.
Dojezdový bazén pro 92 metrů dlouhý tobogán.
Voda v bazénech je solárně přihřívána na teplotu 21°C až 25°C.
Vodní plocha všech bazénů činí 1 800 m2, objem vody je 2 300 m3.
K pasivnímu odpočinku a opalování lze využít upravené travnaté plochy či dřevěné opalovací paluby. V parkové části se nachází i stinné travnaté plochy.
K aktivnímu odpočinku si lze pronajmout hřiště pro plážový volejbal.
Občerstvit se můžete v místní restauraci nebo v rychlém občerstvení.
Krytý zimní stadion
Zimní stadion byl vybudován roku 1977. Tribuna pro 1600 stojících diváků byla postavena v roce 2002 a zastřešen byl stadion v roce 2004 podle projektu Ing. Arch. Aleše Buriana. V říjnu roku 2005 bylo dokončeno opláštění východní a jižní strany, zde vyrostla i nová tribuna pro 220 diváků (160 sedících, 60 stojících). V květnu 2006 pokračovala modernizace opláštěním dvou zbývajících stran (i s průhledem na panorama zámku v západní části). A současně byla instalována nová výsledková tabule. V létě 2006 proběhla částečná rekonstrukce chlazení plochy. Majitelem zimního stadionu je Město Litomyšl, správcem Technické služby.
Klášterní zahrady
Klášterní zahrady leží u bývalého piaristického kláštera, mezi dvěma litomyšlskými chrámy. Nedaleko zámku, na vyvýšenině nad městem. Rekonstrukcí ukončenou v září 2000 byly upraveny do podoby reprezentativní městské zahrady.
Zahrady se nacházejí v těsném sousedství významných dominant města a ve strategicky položeném místě v centru městské památkové rezervace. Cílem rekonstrukce bylo vytvořit odpočinkové místo pro obyvatele i návštěvníky města v centru zámeckého návrší.
Areál zahrad má rozlohu přes jeden hektar. Návštěvník tu najde altán s výhledem na město, „šachovnici“ s trvalkami i květinové záhony. Plochy trávníků jsou určeny k volnému pohybu i odpočinku. V centru zahrad se nachází bazén s mlhovištěm a sousoší, které městu daroval sochař Olbram Zoubek. Součástí zahrad je také sociální zařízení, v budově bývalé kočárovny je prostor, kde se mohou návštěvníci občerstvit a posedět v příjemně upraveném suterénu. Nezbytností je celoplošné automatické zavlažování a osvětlení celého prostoru.