stránky věnované hlavně památkám 

Facebook

Stavby

Regionální muzeum

Litomyšlské muzeum bylo založeno v roce 1891 a umístěno v prostorách zrušené městské reálky. Získalo všeobecné vlastivědné zaměření s působností na město a okolí. V roce 1926 se přestěhovalo do rozlehlé barokní budovy bývalého piaristického gymnázia postavené na zámeckém návrší v letech 1714 -1718. Od 90. let 20. století muzeum provozuje rovněž Rodný byt Bedřicha Smetany. V roce 2004 bylo dosavadní městské muzeum přeměněno na regionální s působností na území bývalého okresu Svitavy a jeho zřizovatelem se stal Pardubický kraj. Zároveň došlo k odloučení galerie, která zůstala v péči města.
V současné době prochází budova muzea generální rekonstrukcí dle projektu arch. Josefa Pleskota. Veřejnosti se znovu otevře v polovině roku 2014.
Rodný byt Bedřicha Smetany v bývalém zámeckém pivovaru je otevřen od dubna do října, pro skupiny po dohodě i mimo sezonu.

 

Portmoneum – Museum Josefa Váchala

Stálá výstava mapuje mnoho různých výtvarných technik, kterými se malíř, grafik, dřevorytec a spisovatel Josef Váchal zabýval. Základem celé expozice jsou dvě místnosti nástěnných maleb, doplněné původním vyřezávaným polychromovaným nábytkem.
Výstavu doprovázejí ukázky z drobných grafických prací J. Váchala v podobě ex-libris, mystických vykládacích karet a kreseb. Složité vztahy mezi Josefem Váchalem – malířem a Josefem Portmanem – zakladatelem musea a sběratelem dokumentují panely s korespondencí a fotografiemi obou pánů.
Poslední část výstavy je zaměřena na problematické restaurování maleb, jejich snímání a následné osazení na opravené zdi.

 

Rodný byt Bedřicha Smetany

V přízemních prostorách bývalého zámeckého pivovaru, kde se v roce 1824 narodil Bedřich Smetana, je zřízena expozice, která připomíná dobu skladatelova dětství v Litomyšli. Návštěvníkovi se snaží přiblížit atmosféru tehdejší domácnosti Smetanových, rodinný život, s ním související události a ve výběru pak také jejich odraz ve Smetanově tvorbě. V hlavních rysech jsou přestaveny též ostatní Smetanovy „domovy“ (Jindřichův Hradec, Růžkovy Lhotce, Plzeň, Praha, švédský Göteborg, Jabkenice). Vyjma několika předmětů z majetku Regionálního muzea v Litomyšli je většina vystavených exponátů zapůjčena Národním muzeem – Muzeem české hudby v Praze. Stálá expozice je každoročně obohacená doprovodnou výstavou k hudebnímu festivalu Smetanova Litomyšl

 

Dům U Rytířů

Dům U Rytířů byl postaven v renesančním slohu ve čtyřicátých letech 16.století. Je jedním z nejkrásnějších domů v Litomyšli a jedním ze skvostů renesanční městské architektury v Čechách. Po požáru v roce 1540 si jej postavil a vyzdobil kameník Blažek, který zřejmě pracoval i na výzdobě pardubického zámku nebo stavěl hřbitovní kostel ve Vysokém Mýtě. Původní vzhled domu doplňoval vysoký renesanční štít, nahrazený dodnes zachovanou empírovou atikou až po požáru v roce 1814.
Kamenná fasáda domu je zdobena reliéfní dekorativní a figurální výzdobou, jejíž náměty jsou čerpány z dobových grafických předloh. Podle postav dvou ozbrojenců po stranách prostředního okna dostal také dům své dnešní jméno, proslavené hlavně díky povídce A. Jiráska – „U rytířů“. Kromě rytířů zdobí fasádu ještě další figury – student, kupec, dokonce mořská panna, lev nebo jednorožec. V interiéru se dochoval renesanční kazetový strop a reliéfně zdobené kamenné pilíře. Od dokončení rekonstrukce v roce 1977 slouží dům U Rytířů jako výstavní síň, původně pro stálou expozici obrazů litomyšlského malíře Josefa Matičky. Dnes zde Muzeum a galerie Litomyšl pořádá krátkodobé výstavy výtvarného umění.
Dům prošel několika úpravami, velkou opravou a konzervací v šedesátých letech 20. století a jeho fasáda byla znovu restaurována v letech 1999-2000.  V tomto domě sídlí Městská galerie Litomyšl.

 

Lidový dům

Lidový dům je historická společenská budova nacházející se v centru Litomyšle. Poskytuje k pronájmu společenský sál s kapacitou 340 osob a salónku s kapacitou 40osob s možností variabilního uspořádání pro pořádání tanečních večerů, konferencí, firemních či soukromých oslav. Je vhodný pro pořádání divadelních představení, koncertů, přednášek. Součástí společenského sálu je bar.
Lidový Dům podporuje spolkovou činnost v našem regionu pořádáním akcí za minimální nájemné.
Pravidelně na podzim pořádá Taneční kurzy pro mládež i pro dospělé, každý měsíc se zde konají Odpolední čaje pro dříve narozené s živou hudbou. Lidový dům je obvyklým místem v Litomyšli, kde se konají prodejní akce.
Lidový dům je spravován nestátní neziskovou organizací Farní charita Litomyšl.
V přízemí budovy se nachází restaurace a kulečníková herna . Nabízí také venkovní posezení a možnost zahrát si oblíbenou hru Petanque.
Historie: Lidový Dům byl postaven v roce 1922. Díky originální štukové výzdobě sochaře Luďka Vocelky a architektonickému ztvárnění v secesním stylu je zařazen v seznamu kulturních památek ČR.

 

Smetanův dům

Dům je mistrovským dílem novorenesanční architektury již se secesními prvky.
Byl slavnostně otevřen 11. června 1905. V letech 1995 – 2000 proběhla rekonstrukce domu a znovuotevřením restaurace Karlov v přízemí.
Dnes se ve Smetanově domě kromě divadelních představení a koncertů konají veškeré další kulturní a společenské akce – především plesy,taneční kursy apod.
Nachází se u Komenského náměstí, kolem je park a protéká řeka Loučná.

 

Smetanovo náměstí

Nejednoho návštěvníka jistě zaujme protáhlý tvar litomyšlského náměstí – je to vlastně dlouhá a široká ulice. Náměstí opravdu vznikalo podél obchodní cesty (ta vedla v nejstarších dobách přes dnešní „Špitálek“, dál od řeky, teprve později byla odkloněna blíž k Loučné) a tržiště. Domy byly nejprve dřevěné, později (především kvůli požárům) kamenné.
Právě četné požáry města způsobily, že podoba fasád pochází převážně z 18. a hlavně z 19. století, přestože řada domů má mnohem starší základy. Náměstí má pestrou řadu převážně barokních, klasicistních a empírových fasád se štíty nebo atikami. Na velké části náměstí se zachovalo podloubí (v Litomyšli nazývané podsíně), stavěné už od dob Kostků z Postupic proto, aby bylo možné i v dešti jít po náměstí „suchou nohou“.
Litomyšlské náměstí je dodnes centrem městského života. Stejně jako v době, kdy městem bylo právě jen náměstí a několik přilehlých ulic. Dodnes je zde k vidění množství zajímavých domů. Zajímavých nejen architekturou, ale také proto, že v nich bydleli zajímaví a slavní lidé.
Projdeme se náměstím tak, jak porostou popisná čísla domů. Pravou částí Dolního náměstí k radniční věži, okolo mariánského sloupu na Horním náměstí k místu, kde stávala Horní brána a podsíněmi na druhé straně zase zpět.
Dolní městská brána z r. 1536, která střežila přístup do města od Vysokého Mýta, stála do r. 1835.
Roh náměstí a Jiráskovy ulice, odkud se otvírá výhled na litomyšlský zámek, tvoří novodobá třípatrová budova pošty, stojící na místě staré pošty, známé z novely Aloise Jiráska. Vejdeme tudy na náměstí a hned máme příležitost připomenout si nejvýznamnějšího litomyšlského rodáka, hudebního skladatele Bedřicha Smetanu – od roku 1924 tu stojí jeho bronzový pomník, poslední z dokončených monumentálních děl předního českého sochaře Jana Štursy. Smetanovo jméno dostalo náměstí po roce 1989.

 

Radniční věž

Radniční věž se nachází uprostřed Smetanova náměstí v Litomyšli. Stará radnice s věží byla postavena r. 1418. V dnešní podobě má barokní fasádu z 18. stol. Stejně jako na velké části náměstí se i u věže zachovalo podloubí (v Litomyšli nazývané podsíně), stavěné už od dob Kostků z Postupic. Na čelní straně věže nad obloukem podloubí je umístěn secesní orloj z r. 1907, který je vybavený dvaceti čtyř hodinovým ukazatelem času, pohyblivými symboly Slunce a Měsíce a také ekliptikou s dvanácti znameními zvěrokruhu. Za zmínku stojí i do věže vezděná kontrolní délková míra, tzv. litomyšlský loket (přibližně 59 cm), sloužící kdysi kupujícím na trzích k přeměření koupených látek. Na věži je ještě jedna připomínka poněkud smutnější historické události. Značka s vysvětlující tabulkou označuje výšku vody při katastrofální povodni r. 1781, která zpustošila velkou část náměstí.

 

Morový sloup Panny Marie

Mariánský morový sloup z roku 1716 zdobí sochy Panny Marie, sv. Václava a sv. Jana Nepomuckého. Sloup postavený podle návrhu Giovanni Battisty Alliprandiho. Byl postaven tyrolským kameníkem Appellerem. Je přes 11 metrů vysoký. Nachází se uprosřed horního náměstí, naproti přes silnici je Dům U rytířů.

 

 

Červená věž

Jediný pozůstatek opevnění tzv. Nového města z konce 15. století. Dnes je součást areálu Institutu restaurování a konzervačních technik.
Moderní zastřešení od architekta Mikuláše Hulce. Nazývá se podle zbarvení lámané opuky, z níž byla vystavěna. Na věži je znak Kostků z Postupic. Muzeum otevřené v roce 1998 slouží k prezentaci školních sbírek historických technologií architektury, uměleckých řemesel a knižní kultury. Tématické expozice jsou zaměřeny na jednotlivé problémy restaurátorských zásahů, na poznání materiálů a staré umění zobrazující architekturu či stará řemesla. Z ochozu věže si můžete vychutnat pěkný výhled na město.

Napsat komentář

Home Památky Stavby
credit