stránky věnované hlavně památkám 

Facebook

Školská zařízení

Mateřské školy

1. Mateřská škola

1. mateřská škola se nachází v zámeckém areálu, uprostřed města Litomyšle. Okolo mateřské školy je zámecký park, kde si děti hrají a tráví pobyt venku. Sídlíme ve dvou budovách. Obě jsou obklopeny školní zahradou s průlezkami. Každá budova má své vlastní pískovišti. Děti pracují s keramickou hlínou, v zimě se saunují. Kapacita MŠ je od 1.9. 2011 zvýšena z 97 na 110 dětí. V MŠ je 5 tříd . Jedna třída pro děti se specifickými  vzdělávacími potřebami, 3 věkově heterogenní třídy a v loňském roce byla zřízena třída s výukou anglického jazyka rodilou mluvčí.

 

2. Mateřská škola

Školka se nachází na ulici 17. listopadu v Litomyšli. 2. mateřská škola má kapacitu 137 dětí o které pečuje 16 pracovnic MŠ, které se snaží vytvářet dětem co nejlepší prostředí pro jejich vývoj, pro maximální získávání zkušeností a návyků. Ve výchovně vzdělávacím procesu jsou preferovány nové způsoby práce, jsou užívány netradiční metody a formy výuky a především se vychází ze zájmu dítěte a také z úzké spolupráce s rodinou.
Školka má 5 tříd, které jsou moderně zařízeny. Jsou prostorné, opticky rozdělené na třídu a hernu. Další dělení prostoru poskytuje dětem dostatečné soukromí k různým hrám a navazování prvních interpersonálních vazeb. Třídy jsou barevně odlišeny: žlutá jsou KOŤATA, zelené jsou VEVERKY, oranžové jsou BERUŠKY, modré jsou RYBIČKY, a žlutá jsou i SLUNÍČKA
Ve školce se nachází sauna, kterou děti pravidelně v chladných měsících (listopad – březen, podle počasí) navštěvují i minitělocvična, kde se mohou bez obav vydovádět i s míčem a ostatním tělocvičným nářadím.
Na zahradě je několik pískovišť s dostatečným množstvím hraček, 2 domečky jako stvořené pro dětské hry, prolézačky, „opičí“ dráha, pérové houpačky a také dětské venkovní sprchy, kde se děti mohou osvěžit v horkých letních měsících. Zkrátka dětský ráj. Děti zde rády pobývají, vybavení jim poskytuje dostatek volnosti vhodné k tak důležitým spontánním hrám a je i bezpečné – na trávnících dětem nehrozí žádné nebezpečí.
Nabídka společných aktivit je rozmanitá a vyhovuje všem věkovým kategoriím dětí. Jsou zapojeny děti, i jejich rodiče a to je pro nás všechny moc důležité.

 

3. Mateřská škola

3. mateřská škola pracuje dle projektu „Začít spolu““ a „“Zdravá MŠ““. Rodiče si mohou pro své děti vybrat z nabízených aktivit – plavecký výcvik, kroužek anglického jazyka, výtvarný nebo keramický kroužek, kroužek logopedické prevence, Klub dobré zprávy…
Kolektiv pracovnic připravuje a zabezpečuje příjemné, vlídné, klidné a tvořivé prostředí, aby k nám děti rády chodily, cítily se bezpečně, měly pocit „“druhého domova““.
Škola se samozřejmě snaží navázat úzký kontakt s rodiči.
V současné době dochází k proměnám v předškolním vzdělávání. Také pedagogové naší MŠ se připravují na nový styl práce podle klíčového dokumentu s názvem „“Rámcový program pro předškolní vzdělávání.
Kapacita školky je 112 dětí. Součástíje i jídelna.

 

Základní školy

Zámecká

Základní škola na Zámecké ulici je umístěna v historické budově, kterou nechalo pro školní účely vybudovat město Litomyšl v polovině 19. století v novorenesančním slohu. Učit se v ní začalo 5. června 1873, tehdy sloužila reálnému gymnáziu, které mělo připravovat mládež pro řemeslo, obchod a průmysl.
Reálka však byla roku 1888 zrušena. V dalších letech byly umístěny v budově tzv. nižší školy, většinou chlapecké, ale také řemeslnická škola, a ve 2. patře budovy bylo od svého založení roku 1891 až do roku 1928 městské muzeum. Budova pamatuje i umístění knihovny, pomocné školy, řadu příležitostných výstav, školní galerii,…. V letech 1943-1945 byli v budově ubytováváni lidé ustupující před frontou. Po válce byla činnost školy obnovena, třídy 1-5 sloužily též jako cvičná škola pro litomyšlskou pedagogickou školu. Od roku 1960 je v budově trvale pouze základní škola pro mládež do 15 let.
Škola se samozřejmě v průběhu let ve svém vzhledu měnila. Postupně zmizely zahrady a kamenné zdi směrem k silnici. V 70. letech minulého století se součástí školního areálu stala přístavba školní dílny a v letech osmdesátých to byla nově postavená samostatná budova školní jídelny. V současné době je hlavní školní budova po rozsáhlé dvouleté rekonstrukci, která zásadním způsobem zmodernizovala pracovní prostředí žáků i prostory pro práci učitelů. Velmi náročnou se ukázala oprava stropů, výměna oken, dveří i omítek na celé budově. V roce 2005 byly zatím poslední investiční prostředky vloženy do celkové opravy střech na budově školní jídelny. Nejstarší školní budova v Litomyšli se tak stala po modernizaci plně srovnatelnou s ostatními vzdělávacími institucemi ve městě.
Pro litomyšlskou veřejnost je „škola na Zámecké“ spojena především se jménem spisovatele Aloise Jiráska, který v ní vyučoval v letech 1877 – 1888. Jednoznačně nejslavnějším žákem školy byl, a stále je, světoznámý astronom Zdeněk Kopal. Ačkoli do ní chodil pouze dva školní roky (1920 – 1922), nikdy tuto dobu ve svých vzpomínkách nevynechal a ke škole i k Litomyšli se tento velikán světové vědy vždy hlásil.

 

U Školek

Základní škola pro 420 žáků s družinou a jídelnou.

 

 

 

 

T. G. Masaryka

3. Základní škola má 15 kmenových učeben a samostatné odborné učebny (angličtina, chemie, fyzika, informatika, hudební výchova, cvičná kuchyň). Mají také sedm učeben vybavených multimediální tabulí.
V budově je také krásná aula, 4 herny pro školní družinu, třída speciální školy. Pro první a druhé třídy mají hrací koutek přiměřeně vybavený věku dětí.
V jednom z pavilonů školy pracuje také školní klub.
Školní budova byla postavena v letech 1995-1997.
Autoři projektu: Aleš Burian, Gustav Křivinka
Investor: Město Litomyšl
Realizace: 1. litomyšlská stavební
Nová třípodlažní budova školy byla otevřena 1.12.1997.
Tři křídla budovy ve tvaru písmene U vymezují polouzavřený dvůr, ukončený venkovním amfiteátrem. Celý areál je ze západní strany uzavřen sportovní halou, která byla otevřena v srpnu 1998.

 

Speciální

Struktura školy: 1. Základní škola při zdravotnickém zařízení (1třída, Purkyňova ulice), 2. Základní škola praktická (5-7 tříd, ul. 9.května), 3. Přípravný stupeň základní školy speciální (ul T.G.M.), 4. Mateřská škola při zdravotnickém zařízení (1 třída,nemocnice Purkyňova ul. ), 5. Školní družina (ul.9.května a nemocnice), 6. Základní škola speciální (2 třídy, ul. 9.května a ul. T.G.M.)
Speciální škola byla založena na podnět inspektora Slabého v letech 1957-1958. Nesla název Zvláštní škola. Tvořily ji dvě třídy, ve kterých učili dva učitelé a nacházela se v budově bývalé jedenáctiletky.
Od školního roku 1958/59 získali vlastní budovu, bývalé vojenské velitelství, dnes ul. Trstěnická 911.
V r. 1995 došlo ke změně názvu na Speciální školu – ZvŠ.
1.1.1997 se změnil zřizovatel, kterým se stal ŠÚ Svitavy
Od 9.1.1997 se škola přestěhovala do nové budovy v ul. T.G.Masaryka 590 (dnes 9.května 1181), do zrekonstruované přístavby Gymnázia Litomyšl.
Od 1.9.1998 byla zřízena třída přípravného stupně pomocné školy (později třída PŠ) a opět se změnil název na Zvláštní školu.
1.7.2000  získali právní subjektivitu a byly k nám přiřazeny Speciální ZŠ při nemocnici a Speciální MŠ při nemocnici a opět se změnil název školy – Speciální škola.
1.10.2001 se zřizovatelem stal Pardubický kraj.

 

Střední školy

Gymnázium Aloise Jiráska

Gymnázium se všeobecným zaměřením je čtyřleté nebo osmileté. Jeho hlavním posláním je příprava žáků ke studiu na vysokých školách, případně na vyšších odborných školách. Připravuje žáky i pro výkon některých činností ve státní správě, kultuře a dalších oblastech.
Z cizích jazyků se na gymnáziu vyučuje anglický jazyk, německý nebo francouzský jazyk a latina. Nepovinně také jazyk japonský, španělský a italský.
V posledních dvou ročnících nabízí gymnázium značnou volbu seminářů dle zájmu studentů.
Gymnázium se aktivně zapojilo do mezinárodní spolupráce s Holandskem a Francií a soustavě dosahuje úspěchy v ekologických aktivitách. Stalo se partnerskou školou Masarykovy Univerzity v Brně.
Gymnázium Aloise Jiráska je příspěvková organizace, jejím zřizovatelem je Krajský úřad Pardubice.

 

Soukromá střední odborná a jazyková škola Trading Centre

Soukromá střední odborná škola TRADING CENTRE, s.r.o. v Litomyšli plní úlohu alternativního školství města Litomyšl. Na škole probíhá 4leté studium dvou oborů. Jeden studijní obor nese název Ekonomické lyceum a druhý Management obchodu. Obě dvě studijní větve jsou zakončeny maturitní zkouškou.
Škola TRADING CENTRE je typická nadstandardním přístupem k výuce jazyků . Nadstandard spočívá jak v počtu týdenních hodin anglického, německého, španělského či francouzského jazyka, tak i v kvalitě vyučovacího procesu. Z obou oborů (Ekonomického lycea i z Managementu obchodu) jsou absolventi dobře připraveni ke studiu na vysoké škole i ke vstupu do praxe.
Učební plány jsou koncipovány s ohledem na požadavky široké podnikatelské veřejnosti na základní jazykové, ekonomické a marketingové dovednosti absolventů a splňují velmi dobře i podmínky k přijetí studenta na vysokou školu.
Do učebních plánů je zařazena kromě jiného i kvalitní výuka práva, proto se studenti 4. ročníků nemusí obávat podat přihlášku k vysokoškolskému studiu práv, jazyků, cestovního ruchu, ekonomiky.
Škola však nepřipravuje ke studiu přírodovědných oborů.
V současnosti má zařízení 209 žáků, o které pečuje 25 zaměstnanců. Rodinná atmosféra, pohoda, vstřícnost a ochota řešit studentské problémy jsou atributem školy, budované s láskou a chutí dopřát všem zájemcům kvalitní a přínosné vzdělání.

 

Střední škola zahradnická a technická

Počátek vzniku zahradnické školy v Litomyšli se váže k roku 1975, kdy bylo při tehdejších Okrasných a ovocných školkách v Litomyšli zřízeno středisko praktického vyučování pro učební obor zahradník – zahradnice.
V roce 1978 byla pak zahájena i teoretická výuka v budově Střední zemědělské školy v Litomyšli a učiliště fungovalo jako odloučené pracoviště Střední zahradnické školy v Kopidlně. Výuku zajišťovali převážně učitelé Střední zemědělské školy.
V roce 1991 získala škola právní subjektivitu a s ní i samostatné vedení. V dalších letech byly postupně otevírány další druhy studia: 1996 – dvouletý učební obor, dvouleté maturitní nástavbové studium, 1998 – tříleté odborné učiliště.
Střední čtyřleté studium, ukončené maturitní zkouškou, bylo otevřeno v roce 2000. Dnes, po období velkého nárůstu počtu žáků, naši školu navštěvuje zhruba 500 studentů.
V roce 2003 škola získala do vlastnictví hlavní školní budovu, která prochází postupnou rozsáhlou rekonstrukcí ( 2004 rekonstrukce dílen a šaten, 2005 – rekonstrukce střechy a odborných učeben, 2005/2006 – půdní vestavba učeben pro výpočetní techniku a jazykové laboratoře, 2006/2007 – přístavba zimních zahrad, biologické laboratoře a učeben praxe a floristiky ).Zároveň byla dokončena výstavba nového domova mládeže a střediska odborného výcviku ( 2003).
V roce 2009 byla Pardubickým krajem zakoupena další budova domova mládeže včetně přilehlých pozemků. Tím byl značně rozšířen stávající areál školy a získáno zázemí pro rozšíření oboru Exotika. Od roku 2010 prochází nově získané budovy rozsáhlou rekonstrukcí a vznikají nové prostory pro zajištění odborné praxe a pro výuku akvaristiky a teraristiky,
V roce 2011 se škola sloučila se sousedící školou technickou a dochází k propojení areálů obou škol.

 

Vyšší odborná škola a střední pedagogická škola

Vyšší odborná škola pedagogická a SPgŠ navazuje na stoletou tradici pedagogického vzdělávání v Litomyšli. Od roku 1992 se realizuje nová koncepce vlastního vzdělávacího programu. Škola je přidruženou školou UNESCO a v uvedeném programu řeší a uplatňuje systém pedagogické interpretace Úmluvy o právech dítěte. Kromě toho se zde ve spolupráci se zahraničními školami a institucemi (Nizozemí, NSR, Španělsko, Francie, Polsko, Belgie, Kanada) uskutečňují setkání žáků, studentů, pedagogů a odborníků na mezinárodní úrovni. Vyučující i žáci školy se podílejí na organizování celostátních konferencí, festivalů, pořádají veřejná vystoupení, výstavy a soutěže (včetně celostátních). Pedagogický sbor je složen z kmenových a externích kvalifikovaných pedagogů, kteří pracují v poradních a lektorských sborech a publikují v odborných časopisech a literatuře.
Vyšší odborná škola pedagogická a Střední pedagogická škola je příspěvková organizace, jejímž zřizovatelem je Krajský úřad Pardubického kraje.

 

Vysoká škola

Fakulta restaurování Univerzity Pardubice

Fakulta navazuje na myšlenky a práci Vyšší odborné školy restaurování a konzervačních technik, o.p.s. a po té Institutu restaurování a konzervačních technik, o.p.s. Litomyšl (forma soukromé vysoké školy).
Již v roce 2001 probíhal na Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o.p.s. první akademický rok ve studijních oborech Restaurování a konzervace nástěnné malby a sgrafita; Restaurování a konzervace kamene a souvisejících materiálů a Restaurování a konzervace papíru, knižní vazby a dokumentů.
Dne 14. června 2005 se uskutečnilo 4. zasedání Akademického senátu Univerzity Pardubice, kde se rozhodlo o zřízení nové Fakulty restaurování. Registrací novely Statutu Univerzity Pardubice na MŠMT tak vzniká k 1. červenci 2005 pátá fakulta, Fakulta restaurování se sídlem v Litomyšli.
Studijní program, který přechází na Fakultu restaurování Univerzity Pardubice z Institutu restaurování a konzervačních technik Litomyšl, o. p. s., nese název „Výtvarná umění“ a v současné době má 4 studijní obory, které jsou všechny bakalářské, uskutečňované v prezenční formě studia s délkou studia 4 roky.
Studijní obory, na které se studijní program člení, se všechny orientují na problematiku restaurování a konzervačních technik, a to podle „podložek“, na nichž jsou díla umístěna. Jde o studijní obory:
– Konzervace a restaurování kamene a souvisejících materiálů,
– Konzervace a restaurování nástěnné malby a sgrafita,
– Konzervace a restaurování papíru, knižní vazby a dokumentů,
– Konzervace a restaurování uměleckých děl na papíru a souvisejících materiálech.
Fakulta restaurování získala akreditaci navazujícího magisterského studijního programu, který bude zahájen v akademickém roce 2008-2009 ve dvou oborech: Restaurování a konzervace nástěnné malby, sochařských děl a povrchů architektury a Restaurování a konzervace děl písemné kultury.

 

Zájmové školy

ZUŠ Bedřicha Smetany

Na škole se vyučuje ve čtyřech oborech: hudebním, výtvarném, tanečním a literárně-dramatickém. Pracuje zde celá řada komorních hudebních skupin, dva pěvecké sbory, dechový orchestr a big band. Žáci a učitelé připravují tradičně pro veřejnost celou řadu koncertů, hudebních vystoupení, divadelních představení, tanečních vystoupení a výstav.

 

Dům dětí a mládeže

Středisko volného času Dům dětí a mládeže v Litomyšli uskutečňuje zájmové vzdělávání dětí, mládeže, rodičů, popřípadě jiných fyzických osob v jejich volném čase.
Dům dětí a mládeže je umístěn v areálu II. mateřské školy v ulici 17. listopadu 905. . K vlastní činnosti tak slouží tři klubovny (kapacita max. 20 až 30 dětí), pracovna keramiky s vlastní glazovnou, vypalovací pecí a hrnčířským kruhem (kapacita do 15 účastníků), pracovna přírodovědy a teraristiky (kapacita do 10 dětí), Zařízení má dále k dispozici dvě šatny, čtyři kanceláře a skladovací prostory. Dva skleníky jsou umístěny vně budovy a slouží jen v letním období (nejsou vyhřívané). K zařízení patří přilehlá část zahrady a malý pozemek v západní části areálu používaný jako terénní pracoviště experimentální keramiky
Vybavení DDM pochází většinou z roku 1978 a z doby před tímto rokem. Po přesunu z původního objektu v ulici TGM do současných prostor v r. 1993 (jako důsledku restitucí) byla značná část mobiliáře převedena mimo zařízení. Nově byla zakoupena videotechnika (přehrávače, televizní přijímače a kamery) a zařízení postupně vybaveno 6 počítači a internetovým připojením. K dalšímu vybavení patří rozsáhlé přírodovědné sbírky regionálního významu (ornitologická, mammalogická, entomologická a paleontologická) s materiálem jednak z okolí, jednak z území Čech, kolekce replik pro experimentální archeologii, vybavení pro vzdělávací program „Dopoledne v pravěku“ a středověká vypalovací pec vybudovaná vlastními silami na pozemku pro experimentální keramiku.
Středisko spolupracuje se všemi typy škol ve městě a ve spádové oblasti, dále s místními institucemi (jako je např. regionální muzeum, městská knihovna atd.), s neziskovými organizacemi a občanskými sdruženími. Těmto organizacím poskytuje jednak materiální zázemí ( v duchu zřizovací listiny) a podle vlastních možností i odbornou metodickou pomoc.

Napsat komentář

Home Současnost Školská zařízení
credit