stránky věnované hlavně památkám 

Facebook

Kostely

Evangelický kostel Na Lánech

I když o tom městské orientační směrovky zarytě mlčí, evangelický kostel a faru můžete v Litomyšli najít poměrně snadno – a to za dřívější Botanou, dnes Litexem, na samém konci Tomíčkovy ulice. Evangelický sbor tu žije ve městě s významnou reformační tradicí: Vavřinec Krasonický, Jan Klenovský, biskup Jan Augusta byli významnými osobnostmi Jednoty Bratrské, která zde žila a působila od r.1475 do r.1547.

 

 

Kostel Povýšení sv. Kříže

Dnešní proboštský kostel Povýšení sv. Kříže vznikl původně jako kostel augustiniánů kláštera. Ten byl v roce 1336 založen tehdejším litomyšlským biskupem Janem ze Středy. Kostel byl dokončen roku 1378. Po obsazení Litomyšle husity a zániku kláštera byla ke kostelu v roce 1428 přenesena fara z kostela sv. Klimenta v hradním areálu. Jižní předsíň byla postavena za Kostků z Postupic v roce 1525. Po požáru roku 1560 byla zrušena poničená klenba a do kostela vestavěn dřevěný kazetový strop. Novou, nižší klenbu získal kostel až v průběhu oprav, které následovaly tři roky po požáru v roce 1601. Gotickou podobu si dodnes dochovala především kaple sv. Josefa na jižní straně presbytáře. Velká část vybavení kostela je z druhé poloviny 18. století. Hlavní oltář byl postaven v roce 1767. Na konci 19. století byl kostel v několika etapách částečně regotizován a získal tak v hlavních rysech svou dnešní podobu. Mezi lety 1995-2000 probíhala velká oprava kostela a probošství. Budovy dostaly novou fasádu, v kostele byla osazena nová dlažba, odkryty nalezené nástěnné malby. V květnu 2000 byly také po téměř dvouleté práci vysvěceny nové varhany. Nové varhany byly koncipovány tak, aby umožňovaly interpretaci hudby všech stylových období.

 

 

Kostel Rozeslání apoštolů

Gotický kostel stojí na Toulovcově (dřívě Špitálském) náměstí, zřejmě nejdéle osídlené části města. Již roku 1347 je zde zmiňován městský špitál, u kterého vznikla nejdříve zřejmě kaple, později kostel Rozeslání sv. Apoštolů – zmiňovaný poprvé v roce 1407, kdy významný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec finančně zajistil špitál. Podle tradice je v kostele pohřbený. Jde o nejstarší dosud stojící sakrální prostor ve městě, se špitálem byl spojený krytou chodbou.Kostel byl několikrát poničen (během husitských válek i za války třicetileté), několikrát také vyhořel a byl následně opraven (především v letech 1705, 1735, 1775 a 1814). V letech 1838–42 proběhla velká rekonstrukce v romantickém stylu, kdy byly mimo jiné do dnešní podoby dostavěny kruchta a věž, zároveň byl zrušen špitál a nedaleký špýchar – kostel je od té doby samostatný. Budova špitálu byla zbořena po roce 1945.

 

 

Kostel sv. Anny

Dala jej postavit manželka hraběte Jana Bedřicha z Trautmannsdorfa Marie Anna, z Dubé a Lipého. Kostel byl upravován na konci 18. století (zazdívka oken presbytáře) a opravován v roce 1872. Dochovaná výzdoba kostela je částečně původní, dnešní hlavní oltář je až z roku 1795 (obraz sv. Anny v něm namaloval kutnohorský malíř J. Čolič).

 

 

Nový kostel Církve bratrské

Příspěvek do pestré mozaiky soudobé architektury Litomyšle. Autorem návrhu je architekt Zdeněk Fránek. Určujícím prvkem se stalo lapidární průčelí a stoupající střecha, která jako by člověka uváděla na cestu vzhůru. Prostou symboliku kostela podtrhují i základní stavební materiály, sklo a beton.

 

 

Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Byl vystavěn v letech 1714-1722 italským stavitelem Giovannim Battistou Alliprandim a po jeho smrti v r. 1720 dokončen Frentiškem Maxmiliánem Kaňkou. Vnější i vnitřní sochařská výzdoba je dílem mj. Matyáše Bernarda Brauna a jeho spolupracovníka J. F. Pacáka. Chrám je veřejnosti nepřístupný. Barokní kolej piaristického řádu z r. 1643. 1806-1807 zde byl Jan Evangelista Purkyně, přírodovědec světového významu, 1822-1826 filozof Bonifác Buzek. V letech 1823-1830 zde pobýval Josef Václav Justin Michl, hlavní postava románu Terézy Novákové „Drašar“. Nyní slouží jako koleje Fakulty restaurování Univerzity Pardubice.

Napsat komentář

Home Památky Kostely
credit